Zahraniční spolupráce – výjezd do Holandska

 

    V tomto školním roce se nám úspěšně podařilo navázat  spolupráci s holandskou školou z města Naaldwijk. Tohoto projektu, s příznačným názvem „Ubytuj svého Holanďana“, se zúčastnilo 12 žáků naší školy, kteří se nejprve seznámili se svými holandskými přáteli prostřednictvím sociálních sítí a poté se o ně starali jeden týden u nás v Brně. Následně v dubnu odjeli na svůj týdenní pobyt do Holandska. Program v Brně byl zaměřen na poznávání našeho města, hlavního města Prahy a především života v  naší škole. Studenti navštívíli hodinu tělesné výchovy, angličtiny a vytvořili společný projekt na téma Česká republika.
    V Holandsku nás čekal velmi zajímavý program. Žáci naší školy měli možnost poznat městečko Naaldwijk, Haag, Amsterodam, známou pláž Scheveningen, seznámit se s osudem židovské dívky Anny Frankové. Také měli příležitost si společně zasportovat, kreslit a jezdit do školy na kole. Celý pobyt proběhl v příjemné a milé atmosféře a bylo tedy nasnadě přemýšlet o dalším pokračování. V současné době jednáme o projektu na příští školní rok, kterého by se mohlo zúčastnit 20 žáků naší školy z 8. tříd. Na závěr připojuji krátký úryvek z hodnocení jednotlivých dní pobytu, který napsal žák 7. D Tomáš Pelc. „Ráno jsme šli do školy a pak nás seznámili s pravidly. Potom byly prezentace holandských studentů, následované prohlídkou školy Dalton MAVO. Je to opravdu velká škola s tolika patry, že je ani nedokážu spočítat (asi tři). Po prohlídce byla hodina tělocviku, kde jsme hráli holandskou vybíjenou (doteď ji nechápu). Pak byl oběd. To bylo jídlo z domu. Já měl, kdyby vás to náhodou zajímalo, sandwich, vafli za výhodnou cenu, fruko a kolu. Pak jsme jeli do historického centra města Naaldwijk, kde jsme měli zodpovědět položené otázky v portfoliu, co jsme dostali. Pak byla párty u Jesseho ve skleníku. Den se mi líbil.“


Mgr. Lenka Vonášková
ZŠ Horácké náměstí