Poruchy příjmu potravy a zkušenosti s touto poruchou
Milí žáci a milé žákyně,
v dnešní době je obtížné ubránit se všem titulkům a zprávám, které nám říkají, jak máme vypadat, jak se oblékat a kolik kilo máme vážit. I pro ty nejotrlejší z nás je těžké občas nepochybovat o sobě a svém vzhledu. Je však důležité mít na paměti, že každý člověk je jiný, a to nejen povahově, ale také vzhledově. Není na tom nic špatného, naopak. Chceme se snad ztrácet v davu plném stejných lidí z titulních stránek časopisů? Já tedy ne.
Touha po dokonalém těle bez jediného gramu tuku se ale může změnit v nebezpečný boj o vlastní zdraví. Pokud se tedy rozhodnete změnit svůj jídelníček a začít sportovat, řiďte se heslem: Všeho s mírou. Jídelníček by měl být zdravý, vyvážený a měl by obsahovat všechny potřebné živiny. Sport je zdravý, ale ani ten není dobré přehánět. Zkuste se klidně s někým poradit (vyučující předmětu člověk a zdraví, rodič, výživový poradce).
Ve spojitosti s výše napsaným se setkáváme s pojmem poruchy příjmu potravy. Poruchy příjmu potravy jsou skupinou onemocnění, mezi která patří například mentální anorexie, mentální bulimie a záchvatové přejídání. Myslím si, že tyto pojmy jste ve svém životě již slyšeli. Jsou ale dívky i chlapci, kteří si je zažili na vlastní kůži, a my Vám v příloze nabízíme k přečtení jejich osobní zkušenost s těmito závažnými poruchami.
Pokud Vám některá z charakteristik připomene někoho blízkého, nebo dokonce Vás samotné, prosím, obraťte se na někoho, komu věříte, a promluvte si s ním o tom.
Zde jsou kontakty na odborníky, kteří Vám s řešením poruch příjmu potravy mohou pomoci:
Občanské sdružení Anabell, Brno, 542 214 014, posta@anabell.cz
Anonymní linka Anabell: 848 200 210
Školní psycholog: Mgr. Barbora Losenická: b.losenicka@zshoracke.org, 728 178 359
Metodici prevence v naší škole:
Mgr. Markéta Suráková: m.surakova@zshoracke.org
Mgr. Jana Vlachová: j.vlachova@zshoracke.org
Mgr. Lukáš Novák: l.novak@zshoracke.org
Zdroj: Infografiky jsou z dílny organizace Nevypusť duši